Z tego artykułu dowiesz się:
❯ Jak przygotować się do sportów zimowych
❯ Ile zajmuje nauka jazdy na nartach lub snowboardzie
❯ Dlaczego warto zapisać się na kurs z instruktorem_ką
❯ Jak wyglądają kursy na Czarnej Górze
❯ Jak się ubrać na stok
❯ Jak zregenerować się po dniu na stoku
Jak przygotować się do sportów zimowych?
Jeżeli prowadzisz raczej siedzący tryb życia, rozpoczęcie jakiegokolwiek sportu z dnia na dzień może przynieść przykre konsekwencje w postaci nieznośnych zakwasów i większych bądź mniejszych kontuzji. O kondycję warto dbać regularnie, a już na pewno przed wyjazdem. Spokojnie, nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę i codziennie przebiegać 20 kilometrów! Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści dla ciała i ducha, szczególnie w okresie zimowym, kiedy dni są krótsze, a słońce obserwujemy głównie zza szyb. Możesz zacząć od wprowadzenia porannej czy wieczornej gimnastyki w domu, wydłużonych spacerów lub ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu. Basen, siłownia, sporty drużynowe, pilates czy joga – niech to będzie coś, co po prostu sprawia ci przyjemność, a przy okazji zwiększa zakres ruchów, poprawia koordynację i ogólną wydolność organizmu. Fizyczne przygotowanie ułatwia sprawę już na samym początku. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej na stoku, a twoje ciało szybciej zregeneruje się po kilku godzinach szusowania!
Ile zajmuje nauka jazdy na nartach lub snowboardzie?
Każdy człowiek ma nieco inne predyspozycje do nauki. To, jak szybko przeskoczysz z oślej łączki na czarną trasę zależy od wielu różnych czynników. Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim zabawa i satysfakcja za każdym razem, gdy widzisz choć najmniejszy postęp. Bez chęci ani rusz, więc upewnij się, że w nartach czy snowboardzie widzisz nie tylko wyzwanie, ale także szansę na rozpoczęcie nowego hobby, czegoś, co przyniesie ci mnóstwo radości i powodów do dumy. Zadaj sobie pytania: Jaka jest moja motywacja? Dlaczego chcę się nauczyć czegoś nowego? Jakie widzę możliwości i korzyści dla siebie? Zimowe wyjazdy z rodziną, przyjaciółmi lub solo mogą być wspaniałą odskocznią i okazją do sprawdzenia siebie w niecodziennych warunkach. Może się okazać, że złapiesz zajawkę na całe życie i wracając z pierwszego zimowego urlopu, będziesz planować następne, a każdy z nas lubi mieć na co czekać, prawda?
Podsumowując, niektórzy nauczą się bardzo wiele w dwa dni, a innym dojście do samodzielnej jazdy zajmie więcej czasu. Doświadczeni narciarze i snowboardziści radzą, by jak najczęściej wracać na stok – po tygodniowym kursie warto jeszcze zarezerwować weekendy na jazdę, dlatego dla gości hotelu Holimo przygotowaliśmy zniżki 50% na karnety w sezonie niskim, który w tym roku zaczyna się już 6 marca.
Dlaczego warto zapisać się na kurs z instruktorem_ką?
Być może twoi rodzina i przyjaciele namówili cię na zimowy wypad w góry. Nigdy wcześniej nie przebywałeś_aś na stoku, ale bliscy przekonują cię, że wszystkiego cię nauczą, dzięki czemu nie przepłacisz za coś, co może ci się nie spodobać. Brzmi kusząco, a wybór oczywiście należy do ciebie. Z doświadczenia wiemy jednak, że pierwsze kroki w nauce jazdy na desce lub dwóch lepiej stawiać pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów i instruktorek. Dlaczego warto zdecydować się na kurs? Po pierwsze fakt, że ktoś świetnie opanował sztukę narciarską, wcale nie oznacza, że jest w stanie tę wiedzę przekazać. Kadra instruktorska to osoby z doświadczeniem i odpowiednim podejściem do kursantów_ek. Pierwsza wizyta na stoku bywa dość stresująca, a każdy kolejny upadek frustrujący, co w efekcie może doprowadzić do różnego rodzaju konfliktów z bliskimi. Musi tutaj wybrzmieć naczelna zasada – rodziny się nie uczy! Po drugie, na kursie nauczysz się jazdy bez błędów technicznych. Dowiesz się, jak upadać tak, by nie zrobić sobie (i innym!) krzywdy i jeździć bezpiecznie. Dzięki profesjonalnej asekuracji szybciej dojdziesz do wprawy i zmniejszysz ryzyko kontuzji.
Praktyczne informacje o kursach
Jedna lekcja jazdy na nartach lub snowboardzie powinna trwać co najmniej godzinę, ale profesjonalni instruktorzy odradzają długie, wielogodzinne treningi, np. po 7 godzin. W Ośrodku Czarna Góra Resort zajęcia w grupach 3-4 osobowych odbywają się w dwóch blokach po 2,5 godziny, z kolei szkolenia indywidualne można zaplanować z większą swobodą, w dogodnych dla kursantów godzinach (od 9.00 do 16.00, a następnie między 16.00 a 20.00 podczas jazd nocnych). Ważna jest także przerwa na odpoczynek i samodzielne „oswajanie” zdobytych umiejętności. Niezależnie od tego, czy wybierzesz zajęcia grupowe, czy indywidualne, instruktorzy dobiorą odpowiednie metody nauczania w zależności od twojego stopnia zaawansowania i potrzeb. Szczegóły i cennik znajdziesz TUTAJ.
Szkoła Narciarska Czarna Góra
ul. Sienna 11
57-550 Stronie Śląskie
Rezerwacje lekcji:
Jędrusiowa Polana: tel. 600 604 795
Bartusiowa Polana: tel. 785 010 102, 664 270 270
rezerwacje.szkolaczarnagora@gmail.com
Czas na odpoczynek i regenerację
Jak już wspomnieliśmy wyżej, bardzo ważny jest czas na samodzielne doskonalenie techniki, ale również na odpoczynek! Porządna regeneracja przed kolejnym dniem pełnym wyzwań na stoku to podstawa, by móc czerpać ze sportu jak najwięcej. Ulgę spiętym mięśniom przyniesie relaks w jacuzzi lub strefie SPA Holimo. Możesz umówić się na masaż specjalnie dedykowany narciarzom i snowboardzistom albo wyruszyć na spokojny, zimowy spacer po okolicy, by nacieszyć oczy bajkowym krajobrazem Sudetów Wschodnich. Do pełni szczęścia brakuje już tylko gorącego posiłku – w naszej restauracji znajdziesz różnorodne potrawy ze świeżych produktów i pokrzepiające, regionalne trunki, a sympatyczny Pan z Brodą na pewno podpowie, jak uzupełnić elektrolity.
Sprawdź ofertę SPA Poznaj nasze menu
Czy jest się czego bać?
Z reguły osoby dorosłe odczuwają większy opór przed nauką jazdy na nartach czy snowboardzie niż dzieci. Doświadczenie podpowiada, że szusowanie niesie ze sobą ryzyko upadku, upadek – ryzyko kontuzji, a kontuzja – konieczność rehabilitacji. Takie myśli, czarniejsze niż nasza góra, rozwiewają się wraz z pierwszą lekcją. Zadaniem instruktora bądź instruktorki jest przeprowadzić cię przez to ekscytujące doświadczenie bez uszczerbku na zdrowiu, zgasić wszelkie czerwone lampki i znieść bariery, które tworzą się w głowie. Odpowiednie podejście i pozytywne nastawienie instruktora sprawią, że z uśmiechem i wiarą w sercu podbijesz w końcu swój pierwszy stok! A potem to już tylko freeride!
Kontuzje jednak się zdarzają i nie ma co tego ukrywać. Najważniejsze to odpowiednio przygotować się do sezonu (czyli zadbać o kondycję) i nauczyć się podstaw pod czujnym okiem profesjonalistów, jeszcze zanim wyruszysz na stok. Jedną z pierwszych lekcji jest nauka upadania i choć wypadki się zdarzają, to jednak większość z nich kończy się otrzepaniem się ze śniegu i powrotem do szusowania. Oprócz wiedzy i motywacji koniecznie zabierz na stok kask, a do telefonu wpisz numer do GOPRu. Ekipa jest na miejscu przez cały sezon, więc jeśli tobie lub komuś innemu przytrafi się poważniejsza kontuzja, od razu znajdziecie się w dobrych rękach.
Jak się ubrać na stok – co kupić, co wypożyczyć
W wypożyczalni VIP na Czarnej Górze znajdziesz profesjonalny sprzęt narciarski i snowboardowy, a nawet ubierzesz się praktycznie od stóp do głów – obsługa pomoże ci dopasować odpowiednie buty, kurtkę, spodnie i kask. Do kompletu przydadzą się także gogle i obowiązkowo kask. Pamiętaj o oddychającej bieliźnie termoaktywnej i długich skarpetach narciarskich (z materiału syntetycznego lub wełny merino) oraz warstwie docieplającej (czyli bluzie lub polarze o przedłużonym kroju). Zamiast szalika, który roluje się pod kurtką, wybierz chustę wielofunkcyjną. Na chłodniejsze dni warto też mieć ze sobą kominiarkę, która ochroni skórę przed mroźnym wiatrem i śniegiem. Rękawice muszą być wodoodporne, najlepiej z membraną, a pod nie możesz jeszcze dobrać rękawiczki docieplające. Przyda się też oczywiście czapka i, co może nie jest już tak oczywiste, krem z filtrem UV. Jeżeli zdecydujesz się na zakup własnej kurtki, wybierz taką z wysokim kołnierzem, chroniącym szyję i rozpinanymi wywietrznikami pod pachami. Przyda się także pas śniegowy i kieszonka na skipass, Spodnie narciarskie różnią się od spodni na snowboard – te pierwsze dopasowują się do ciała, często mają regulację nogawek i szelki lub wysoki stan, te drugie są luźniejsze i bardziej obszerne. Najważniejsze, by ubrania były wodoodporne i zaprojektowane z myślą o sportach zimowych.
Wypożyczalnia VIP na Czarnej Górze:
kontakt@vip-ski.pl
tel. 739 248 244
Ruszaj na stok!
Jazda na nartach czy snowboardzie otwiera drzwi do całkiem nowego, ekscytującego świata. Rześkie, górskie powietrze, bliskość natury, fantastyczna atmosfera na stoku i ciepła szarlotka w przerwie od szusowania – za tym tęskni się cały rok! Do domu wracasz z nowymi znajomościami, umiejętnościami i ogromnym poczuciem satysfakcji. Nigdy nie jest za późno, żeby spróbować czegoś nowego!