Z tego artykułu dowiesz się:
❯ Singletrack – co to takiego
❯ Dokąd dojedziesz pętlami Glacensis Singletrack
❯ Jak oznakowane są singletracki
❯ Dla kogo są singletracki
❯ Jaki rower wybrać na singletracki
❯ Czy singletracki są bezpieczne
❯ Co można zwiedzić w Kotlinie Kłodzkiej na dwóch kółkach
❯ Co to Glacensis Flow Trip
Projekt #zeronudy - odcinek 4
Choć Kotlinę Kłodzką zawsze można było nazywać rowerowym rajem, to dziś jest ona bardziej niż kiedykolwiek przyjazna miłośnikom i miłośniczkom dwóch kółek. Wszystko za sprawą leśnego kręgosłupa, składającego się z jednokierunkowych, rowerowych ścieżek, tworzących sieć Glacensis Singletrack. O tym, czym i dla kogo są single oraz jakie atrakcje czekają na Ciebie po drodze, dowiesz się z kolejnego odcinka projektu #ZeroNudy. Poznaj historię spełnionego marzenia o rowerowym El Dorado – obejrzyj film i posłuchaj Marka Janikowskiego, współtwórcy Singletrack Glacensis, któremu przyświecał jeden cel: żeby jeździło się lepiej!
O singletrackach słów kilka
Singletrack (ang. pojedynczy ślad) to coś o wiele więcej, niż po prostu jednokierunkowa ścieżka rowerowa. Przy projektowaniu singli wykorzystuje się naturalne ukształtowanie terenu i dostosowuje zastane warunki tak, by umożliwić górskie przejażdżki wszystkim, którzy mają na to ochotę. Są one odpowiednio utwardzone i wyprofilowane, by zjazdy były łagodne i bezpieczne, a podjazdy niezbyt strome, ani też szczególnie wymagające. Krótko podsumowując – singletracki to przyjazne, leśne ścieżki rowerowe, zapewniające dreszczyk emocji bez zbędnego ryzyka. Pomysł na singletracki zrodził się w USA, a w Kotlinie Kłodzkiej zawitał 8 lat temu, kiedy to głównie za sprawą pasjonatów dwóch kółek, Marka Janikowskiego i Piotra Kurczaba, rozpoczęto planowanie pętli prowadzących przez (niemalże) cały region. Hasło? Otwórzmy góry dla wszystkich! Śmigając ścieżkami Glacensis Singletrack zauważysz, że tworzą one spójną całość z przyrodą i otaczającym je terenem, dzięki czemu poczujesz prawdziwą więź z naturą. Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, są to względnie łatwe trasy: podjazdy są łagodne, a zjazdy bezpieczne. Ścieżki wiją się dość ciasno – lawirują między drzewami, dzięki czemu prędkość jazdy zazwyczaj nie przekracza 30 km/h, choć tak naprawdę tempo możesz dostosować do własnych preferencji i możliwości. Dlatego też na singlach odnajdą się zarówno poszukiwacze mocnych wrażeń, jak i te osoby, które wolą pokonywać ścieżki na spokojnie, również z dziećmi. Glacensis został stworzony z myślą o większości rowerzystów – także tych, którzy po raz pierwszy będą mieli okazję pośmigać na rowerach z przerzutkami.
Glacensis jest dla wszystkich
Jazda na rowerze sprawia Ci przyjemność, ale perspektywa górskiej przejażdżki wydaje się nieco przytłaczająca? Nie ma czym martwić! Singletracki to przemiła odskocznia od codzienności i okazja do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jeśli wybierasz się na Glacensis po raz pierwszy, zacznij od przejechania jednej pętli. Zaplanuj przerwy na piknik na polanie, pogawędki pod wiatą i cyknij kilka fotek na jednej z wież widokowych. Propozycji jest całe mnóstwo, a szczegółowe informacje na temat przystanków znajdziesz na oficjalnej stronie Glacensis. Wskazówki uzyskasz też w punktach certyfikowanych, o których przeczytasz w akapicie „Zwarci i gotowi na Twój przyjazd”.
W Kotlinie Kłodzkiej masz również okazję wybrać się na Glacensis Flow Trip, czyli jednodniową wycieczkę rowerową. Na czym to polega? Wraz z grupą podjeżdżacie busem na przełęcz, skąd ruszacie na rowerach w dół i cieszycie się płynnym przejazdem w dół. W zależności od preferowanej prędkości grupy, podczas wypadu pokonuje się od 6 do 9 zjazdów (a więc od 40 do 65 kilometrów), cały czas w dół. Przemieszczanie się między pętlami busem pozwala na spędzenie w terenie nawet 10 godzin (z przerwą na obiad). W momencie, w którym poczujesz, że musisz odpocząć, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozsiąść się w busie i w spokoju spałaszować batonika czy kanapkę. Nic na siłę, tylko czysty fun!
Wciąż masz wątpliwości co do tego, czy kondycja pozwoli Ci na pokonywanie górskich tras? No tak, przeież w grę wchodzą nie tylko zjazdy, czyli wspomniane wyżej flow, ale także – jak to w górach – pokonywanie podjazdów. Spokojnie, taki problem to nie problem! Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego, dzięki któremu już na pierwszy raz możesz zaplanować trasę o długości od 20 do 40 kilometrów. Bateria pozwoli Ci pokonać wszystkie podjazdy pod górę, a zaoszczędzoną w ten sposób własną energię spożytkujesz na płaskich odcinkach i z przyjemnością pokonasz zjazdy, czyli to, co w single trackach najlepsze.
Glacensis – łańcuch zaprojektowany z głową
Dzięki współpracy pomysłodawców z ośmioma samorządami udało się zaprojektować rowerowy łańcuszek od Srebrnej Góry aż do Międzylesia. Fundacja Singletrack Glacensis wspólnie z gminami dba o bezpieczeństwo i utrzymanie ścieżek w odpowiednim stanie. Niebezpieczne elementy, takie jak gałęzie, liście czy bałagan po burzy są usuwane na bieżąco, by zapewnić jak najlepsze warunki do jazdy. Ale, ale! Wkład w przygotowanie singli na przyjęcie rowerzystów ma także sama rowerowa społeczność. Jeśli więc zauważysz na drodze coś, co utrudnia przejazd, daj znać na facebookowej grupie Glacensis.
W porównaniu do tego, jak sprawy przedstawiały się jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu, dziś możesz czuć się bezpiecznie nawet w dzikich ostępach gór. Glacensis to nie system zwykłych, leśnych ścieżek rowerowych, ale na wpół dzika atrakcja turystyczna – dzika o tyle, że poruszasz się pomiędzy drzewami, pokonujesz strumyki i oddychasz świeżym, górskim powietrzem, a turystyczna, bo przez cały przejazd jesteś zaopiekowana/y. W jaki sposób?
Tutaj łatwo się odnaleźć – system oznakowania
Ścieżki rowerowe Glacensis, oznaczone na mapach, klasyfikują się następująco: „family”, „bardzo łatwa”, „łatwa” i „średnio trudna”. Jest to jednak dość sztuczna gradacja, ponieważ owa trudność nie wynika z charakteru singli, ale ich długości. Singletracki są dla wszystkich – nie musisz być w imponującej kondycji fizycznej ani posiadać szczególnych umiejętności, a jedynie zwrócić uwagę na dystans, który jesteś w stanie pokonać. Rower z przerzutkami pozwoli Ci przejechać i 7, i 40, a nawet 100 kilometrów w jeden dzień. Jest w czym wybierać!
Na Singletrack Glacensis znajduje się tylko jeden odcinek dwukierunkowy, mierzący dwa kilometry. Jest on doskonale oznaczony, a do tego szerszy i wolniejszy, by ułatwić przejazd użytkownikom i użytkowniczkom ścieżki. Poza tym jednym wyjątkiem, wszystkie pętle są jednokierunkowe, a system oznakowania prosty i intuicyjny. Każda ścieżka oznaczona jest jednym z dwóch kolorów – niebieskim lub czerwonym. Barwy te nie mają jednak nic wspólnego ze stopniem trudności. Dla przykładu, wystartowałaś_eś w punkcie A i jedziesz odcinkiem niebieskim, to znaczy, że cały czas oddalasz się od punktu A i przybliżasz do punktu B, skąd wystartuje odcinek czerowny - powrotny. Jeżeli chcesz sprawdzić, na którym odcinku czeka Cię więcej podjazdów, a na którym będzie z górki - warto sprawdzić profile tras. Ot, cała filozofia!
Pętle rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej projektowano pamiętając także o miejscach postojowych, wiatach i punktach informacyjnych z mapami. Dzięki ustawionym przy trasach słupkach (ze strzałką kierunkową, kolorem i nazwą pętli, kilometrażem oraz osią kilometrów) zawsze wiesz, w którym miejscu aktualnie się znajdujesz. Na słupkach zauważysz też numery bezpieczeństwa, które w razie potrzeby podasz GOPR-owi. Ratownicy będą wiedzieć, jak Cię znaleźć, dzięki przypisanym do numeru koordynatom. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem na ścieżkę pobrać na telefon aplikację Ratunek i wpisać do listy kontaktów numer GOPR! Przezorny zawsze ubezpieczony!
Zaplanuj swój rowerowy wypad do Kotliny Kłodzkiej
Wycieczki rowerowe możesz śmiało planować od początku maja aż do połowy listopada. Bywa i tak, że warunki pogodowe pozwalają pojeździć na singletrackach już w kwietniu i na początku grudnia. Aktualne informacje o rozpoczęciu i zakończeniu sezonu znajdziesz na stronie Glacensis na Facebooku > ZOBACZ. Sam fanpage warto śledzić również ze względu na to, że niektóre trasy mogą być z różnych przyczyn tymczasowo zamknięte.
Gdzie szukać informacji?
Przy dokładnym planowaniu wycieczki skorzystaj z oficjalnej strony www.singletrackglacensis.com.
Znajdziesz tam:
- wszystkie informacje potrzebne do dokładnego zaplanowania wyprawy,
- mapy,
- przebiegi,
- profile wysokościowe,
- opisy trudności tras,
- atrakcje, które możesz zobaczyć po drodze,
- informacje na temat punktów certyfikowanych.
Nie musisz samodzielnie robić dogłębnego researchu. W Hotelu Holimo udzielimy Ci wszelkich, niezbędnych informacji. Zajrzyj do recepcji – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i sprezentujemy mapki tras rowerowych!
A co z rowerem?
Powierzchnia singletracków została utwardzona żwirem, dzięki czemu można po nich jeździć praktycznie każdym rowerem z przerzutkami. Dobrze będziesz bawić się i na full’u i na sztywnym rowerze – co kto lubi. A jeżeli nie masz odpowiedniego sprzętu lub nie masz jak przetransportować go ze sobą do Kotliny, skorzystaj z oferty wypożyczalni. Warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Na miejscu może okazać się, że mimo ogromnej oferty, nie znajdziesz roweru w swoim rozmiarze. Co ważne, w wypożyczalniach dostępne są też e-rowery. Tak, jak już wspominaliśmy wyżej, elektryki są naprawdę dobrą opcją. Ba, przy dłuższych wycieczkach krajoznawczych są nawet wskazane! W tym miejscu warto też dodać, że szerokość (a raczej wąskość!) singletracków wiąże się z ograniczeniami dla ludzi poruszających się na rowerach innych niż górskie, np. trzykołowych. Istnieje jednak kilka szerszych tras, które można na takich trójkołowcach pokonać. To, co jednak na pewno się nie sprawdzi na singlach, to przyczepka typu thule. Z takim sprzętem lepiej wybrać się na inne, szerokie ścieżki, a tych w Kotlinie nie brakuje!
Kask, woda i… , czyli niezbędnik na single
Jak się przygotować na całodniową wycieczkę rowerową? W górach zawsze trzeba mieć na uwadze kaprysy pogody, która potrafi diametralnie zmienić się w ciągu godziny i przejść od upału do burzy z gradobiciem. Mimo że w pobliżu pętli znajdują się liczne miasteczka, to niekiedy przejazd do jednego z nich może zająć nawet pół godziny. Dlatego też warto zawsze mieć ze sobą cienką kurtkę przeciwdeszczową. Absolutną podstawą jest kask, który należy mieć na głowie przez cały czas. Choć na singletrackach nie osiąga się zawrotnych prędkości, to wciąż istnieje ryzyko urazu, szczególnie jeśli szukasz dawki adrenaliny. Wtedy mogą Ci się przydać również ochraniacze na łokcie.
Obowiązkowo zapakuj zapas wody – minimum na całodniową wycieczkę to 1,5 l dla jednej osoby. Latem, podczas wysiłku fizycznego, dobrze jest wypijać nawet 2,5 litra płynów. Nie jesteśmy wielbłądami, więc zaplanuj przerwy na odpoczynek „przy wodopoju”, czy to prawdziwym (jak górskie źródło), czy zadaszonym, gdzie przy okazji spałaszujesz szarlotkę. Do plecaka wrzuć także batonik (cukier krzepi!) i naładowany telefon, ewentualnie powerbank. Przyda się także podstawowy sprzęt do szybkich napraw, jak łyżki do opon, pompka i zapasowa dętka.
Zjazdy, podjazdy i turystyka
Sieć Glacensis jest łańcuszkiem łączącym wiele atrakcji ziemi kłodzkiej. singletracki zostały zaprojektowane tak, by po drodze można było zjeść ciastko, wypić kawę i pozwiedzać ten niezwykle urokliwy region Polski. Pętle rowerowe zahaczają o niemal wszystkie miasteczka – ścieżki zaczynają się w Srebrnej Górze i prowadzą przez środek Barda, Złotego Stoku, Lądka, Stronia Śląskiego, Starą Morawę, Sienną oraz Międzygórze, aż do Międzylesia.
Po drodze natrafisz na takie atrakcje, jak:
- jaskinie – Niedźwiedzia (niedaleko pętli Rudka) czy Radochowska (tuż przy pętli Orłowiec);
- wieże widokowe – na Jagodnej, Trojaku, Czerńcu i Górze Kłodzkiej;
- podziemne kopalnie – złota w Złotym Stoku i uranu w Kletnie;
- zalew w Starej Morawie; wodospad Wilczki w Międzygórzu;
- spływy pontonowe w Bardzie (doskonałe rozwiązanie na upalne dni).
Łańcuch singletracków jest także świetną bazą wypadową do atrakcji, znajdujących się w nieco większej odległości, jak na przykład Śnieżnik.
Przy intensywnym planie zwiedzania przyda się rower elektryczny. Ebike i singletrack to idealne połączenie, by sprostać wymaganiom napiętego grafiku turystycznego. Jednym z pomysłów na całodniową wycieczkę jest rozpoczęcie zwiedzania od kopalni w Złotym Stoku, by następnie przejechać do uzdrowiska w Lądku. Potem bez problemu przedostaniesz się na wieżę widokową na Trojaku, skąd roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki. Z tego punktu zobaczysz Czarną Górę, do której również możesz podjechać! A jeśli zabraknie Ci sił, to po drodze wpadnij do punktu certyfikowanego w Holimo – zadbamy o Twoją regenerację!
Przydatne aplikacje na smartfona
Rzadko kiedy rozstajemy się ze smartfonami, ale w górach mogą być one szczególnie przydatne.
Pobierz na swój telefon aplikacje, które ułatwią Ci poruszanie się w terenie i umożliwią wezwanie pomocy:
- SnaT – znajdziesz tam wszystkie pętle, określisz swoją lokalizację, a dodatkowo pobierzesz przebiegi na swój telefon;
- Dolny Śląsk Rowerem, w której dostępne są opisy singletracków i bike parków;
- Ratunek – jedyna aplikacja ratunkowa zaaprobowana przez GOPR, skomunikowana z oficjalnym systemem powiadamiania o zgłoszeniu wypadku.
Polecamy także aplikacje ogólnoświatowe dla rowerzystów i rowerzystek, np. Tailforks, Komoot oraz Mapy.cz. W przypadku tej ostatniej warto pobrać odpowiednie mapy offline – wtedy zawsze, niezależnie od tego, w jak dzikie ostępy się zapuścisz, będziesz wiedzieć, gdzie jesteś i którędy jechać dalej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wspomnieliśmy już o kasku, ochraniaczach i specjalnych oznaczeniach na słupkach, dzięki którym GOPR pozna Twoją dokładną lokalizację. Poza tym pamiętaj o kilku prostych zasadach, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników i uczestniczek ścieżek rowerowych.
- Warto jeździć w większej grupie lub zespole przynajmniej 2-osobowym. W ten sposób, w razie wypadku lub omdlenia, zawsze znajdzie się ktoś, kto szybko wezwie pomoc.
- Jeśli wybierasz się na singletracki w pojedynkę, zawsze powiadom kogoś, na którą pętlę się udajesz. Warto również skorzystać z opcji udostępniania lokalizacji.
- Istnieją kaski i rowery, wyposażone w systemy powiadamiania ratunkowego. Może warto rozważyć i taką opcję?
Glacensis Singletrack savoir-vivre
Choć na ścieżkach rowerowych nie obowiązuje żaden dresscode (oprócz wygodnych ubrań i kasku, rzecz jasna), to istnieje kilka zasad, do których należy się stosować:
- Nie stawaj na środku ścieżki! Jeśli musisz się zatrzymać, zejdź na bok i przepuść innych uczestników leśnego ruchu.
- Jeśli ktoś jedzie szybciej od Ciebie, pozwól tej osobie Cię wyminąć. Co istotne, na singletrackach raczej nie używa się dzwonków. Zamiast tego sygnałem do przepuszczenia zbliżającego się szybko rowerzysty będzie hasło „lewa wolna”.
- Unikaj konfliktów. W regulaminie Glacensis znajduje się wzmianka mówiąca o tym, że singletracki są do użytku zarówno rowerowego, jak i pieszego. Nie zdziw się, jeśli na trasie spotkasz osoby na grzybobraniu, uprawiające nordic walking czy też po prostu spacerujące w wolnym tempie. Singletracki, w odróżnieniu od bike parków, krzyżują się z innymi leśnymi trasami.
Co dalej?
Choć single zostały zaprojektowane tak, by móc je przejechać spokojnie, to na pewno znajdziesz tam również miejsca, które zapewnią Ci prawdziwego, adrenalinowego kopa. Jeśli jednak uważasz, że to dla Ciebie za mało, na pewno zainteresuje Cię temat bike parków. Są to miejscówki, w których naprawdę poczujesz moc grawitacji i osiągniesz wysokie prędkości podczas zjazdu. Na ziemi kłodzkiej istnieją aż trzy bike parki. W Zieleńcu znajdziesz najłatwiejsze, grawitacyjne trasy – to miejsce będzie dobre na początek. Bardziej zróżnicowane ścieżki oferuje park w Srebrnej górze, a jeśli już czujesz się like a pro, wypróbuj downhill w Czarnej Górze. Mocne emocje gwarantowane!
Zwarci i gotowi na Twój przyjazd
W trakcie projektowania pętli Singletrack Glacensis, Marek i Piotr doskonale pamiętali o tym, że przejażdżka rowerowa po górach to nie tylko sama jazda, ale też wszystko to, co towarzyszy pełnoprawnej wycieczce – przystanki na ciastko, kawkę czy zabawę dla dzieci. I tak jak trzeba zadbać o swoje potrzeby, tak i rowery w którymś momencie mogą wymagać drobnych napraw. Z tych względów na trasach odnajdziesz mnóstwo specjalnych punktów certyfikowanych wszelkiego rodzaju: wypożyczalnie, serwisy, sklepy rowerowe, place zabaw, punkty gastronomiczne i noclegowe. Przez singletracki w ziemi kłodzkiej miesięcznie przewija się nawet 60 tysięcy osób (!). W związku z tak dużym zainteresowaniem górskimi wyprawami na dwóch kółkach, przy projektowaniu Glacensis wzięto pod uwagę nie tylko komfort na trasach, ale także już po zejściu z roweru. Marek Janikowski podkreśla, że ścieżka w lesie jest jedynie kręgosłupem tego niezwykle złożonego produktu turystycznego. Projekt Singletrack Glacencis to nie tylko trasy rowerowe, ale cały, spójny system punktów wspierających, współtworzony razem z wieloma podmiotami na ziemi kłodzkiej. Jednym z nich jest nasz Hotel Holimo! Jakie udogodnienia na Ciebie czekają? Wpadaj do Holimo!
Jeśli wybierasz się na Glacensis Singletrack, to… Zatrzymaj się u nas! Holimo jest jednym z certyfikowanych punktów noclegowych. Nasz kameralny hotel family friendly położony jest w Starej Morawie, na trasie pętli Rudka i Stronie Śląskie, a Bike Park Czarna Góra znajduje się w odległości zaledwie 7 kilometrów. Znajdziesz u nas wszelkie udogodnienia dla rowerzystów: rowerownię, myjkę, podstawowe narzędzia (na wszelki wypadek), zapasową dętkę czy pompkę, mapy, mapki i przesympatyczną obsługę, która z przyjemnością odpowie na wszystkie Twoje pytania. Do tego jeszcze basen, sauny, strefa SPA i Wellness (gdzieś trzeba się zregenerować, prawda?), plac zabaw i świetna kuchnia. Twoje dzieci będą mogły wybawić się podczas animacji z profesjonalną kadrą. Zabawy organizowane są codziennie (w wakacje i ferie, długie weekendy oraz święta), a przez resztę roku w każdy weekend. Więcej na temat atrakcji dla dzieci przeczytasz w zakładce KIDS, a szczegółowe informacje na temat Holimo w perspektywie rowerowej znajdziesz tutaj
Poza tym absolutne #ZeroNudy, bo tutaj każdy wypoczywa tak, jak lubi!