Z tego wpisu dowiecie się:
❯ Jak wejść na Szczeliniec, podrzucamy Wam gotowe propozycje szlaków.
❯ Poznacie najważniejsze informacje odnośnie schroniska na Szczelińcu.
❯ Przypomnimy, co warto zabrać ze sobą na górską wycieczkę.
Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki - miejsca w Polsce, które trzeba zobaczyć
Góry Stołowe to jedno z najbardziej wyjątkowych pasm górskich w Polsce, słynące ze swoich płaskich kamiennych wierzchołków i niesamowitych formacji skalnych. Najwyższym szczytem tego pasma jest Szczeliniec Wielki, który wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Jest to niezwykle popularne miejsce wśród turystów, głównie ze względu na spektakularny labirynt skalny na szczycie. Skalny labirynt tworzy tu liczne szczeliny, wąwozy i skalne bloki, które tworzą niepowtarzalny krajobraz - po prostu wow!
Propozycje Szlaków na Szczeliniec Wielki
Jest kilka szlaków prowadzących na Szczeliniec Wielki, każdy oferuje wspaniałe widoki i jest równie urokliwy. W zależności od dostępności czasu, jak i kondycji podrzucamy Wam kilka propozycji do wyboru:
TRASA 1: Żółty szlak z Karłowa.
Jest to najpopularniejsza i jednocześnie najkrótsza trasa, która zaprowadzi Was na szczyt. Wejście zajmuje Wam około 40 minut, a do pokonania macie około 300 metrów przewyższenia. Szlak prowadzi przez malowniczy las i kamienne schody, które dodają mu uroku i świetnie osłaniają przed słońcem. Szlak nie jest wymagający, jednak z uwagi na sporą ilość kamiennych stopni nie nadaje się na wózek. Starsze dzieci jednak bez problemu sobie z nim poradzą, z młodszymi dziećmi - można z nosidełkiem.
TRASA 2: Szlak z Radkowa przez Wodospad Pośny
To trasa dla bardziej zaawansowanych turystów. Samo wejście na szczyt zajmuje około 2 godzin (trzeba jeszcze doliczyć czas na drogę powrotną), a suma podejść wynosi około 500 metrów, po drodze mijamy dodatkową atrakcję, czyli Wodospad Pośny oraz formację skalną Wrota Pośny. Szlak ten jest mniej uczęszczany, znajdziemy tutaj więcej spokoju. Można zrobić niedługą pętelkę schodząc ze Szczelińca szlakiem żółtym do skrzyżowania z czerwonym. Następnie szlakiem zółto-czerwonym, przechodząc na szlak niebieski i wracając do Radkowa. Całość trasy to około 15 km powinna zająć Wam 5 h (bez postojów) - jeśli planujecie podziwianie formacji skalnych lub przerwę na kawę w schronisku - doliczcie odpowiednią ilość czasu. Trasa nie jest przystosowana do wjazdu z wózkiem (z uwagi na kamieniste ścieżki), natomiast śmiało można z nosidełkiem. Większe dzieci bez problemu poradzą sobie z podejściem, a ewentualne przeszkody terenowe dostarczą im jeszcze więcej radości.
TRASA 3: Szlak z Kudowy Zdrój przez Błędne Skały - całodniowa wycieczka
Ta trasa jest nieco dłuższa i bardziej wymagająca. Wycieczkę na Szczeliniec Wielki zaczynamy w Kudowie-Zdrój. W pierwszej kolejności kierujemy się w stronę Błędnych Skał, które są jednym z najciekawszych labiryntów skalnych w Polsce. Wejście do labiryntu kosztuje 12 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy) - ceny mogą w momencie, kiedy odwiedzacie to miejsce. Labirynt składa się z wąskich szczelin, przejść i formacji skalnych, które tworzą niepowtarzalny krajobraz. Przejście przez Błędne Skały to około 1 godzina, w zależności od tempa i ilości przystanków na zdjęcia. Po zwiedzeniu Błędnych Skał kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem w kierunku Szczelińca Wielkiego. Szlak jest dobrze oznakowany i nie sposób się tam zgubić.
Na szczycie Szczelińca czeka na nas drugi labirynt skalny. Po odpoczynku na szczycie i zwiedzeniu labiryntu skalnego wracamy do Kudowy-Zdrój. Moża wybrać szlak przebiegający u podnóży Lelkowej Góry (po zejściu ze Szczelińca wybieramy najpierw szlak niebieski, przechodzimy na zielony, po czym wracamy na niebieski i finalnie kończymy na szlaku czerwonym). Cała wycieczka, w obie strony, zajmuje około 6-8 godzin, w zależności od tempa marszu i długości przerw. Szlak ze względu na długość polecany raczej dorosłym i starszym dzieciom.
Schronisko na Szczelińcu
Na szczycie Szczelińca Wielkiego znajduje się jedno z najstarszych schronisk górskich w Polsce – Schronisko PTTK na Szczelińcu. Jest to również jedno z najbardziej malowniczo położonych schronisk w polskich górach. Zostało wybudowane w 1845 roku i gości turystów od niemal dwóch wieków. Skalny taras przed schroniskiem to idealne miejsce na odpoczynek po wędrówce, gdzie turyści mogą zregenerować siły, napić się herbaty lub gorącej czekolady.
Szczeliniec Wielki – Informacje Praktyczne
Planując wycieczkę na Szczeliniec Wielki, warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach:
❯ Dojazd i parking: Jeśli planujecie krótki spacer, to wędrówkę najlepiej rozpocząć z Karłowa, tutaj też znajduje się duży parking. W Kudowie i w Radkowie nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. Uwaga! mogą być one płatne.
❯ Ubiór i wyposażenie: Warto zaopatrzyć się w wygodne buty trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową (tak na wszelki wypadek, pogoda w górach jest bardzo zmienna) oraz wodę i przekąski. Latem przyda się czapka z daszkiem i krem z filtrem SPF
❯ Bezpieczeństwo: Szlaki na Szczeliniec Wielki są dobrze oznakowane, jest to też popularne miejsce, mimo wszystko zawsze warto mieć przy sobie mapę lub aplikację z mapą oraz power bank do naładowania telefonu w razie potrzeby lub gdyby naszła Was ochota na przedłużenie wycieczki.
❯ Sezon turystyczny: Najlepszy czas na wędrówkę to wiosna, lato (wtedy też jest najwięcej turytów) i wczesna jesień, kiedy pogoda jest stabilna, a widoki są najlepsze. Trzeba pamiętać, że poza sezonem turystycznym szlaki prowadzące przez labirynt skalny na szczycie Szczelińca są również dostępne, jednak wstęp ani ich teren jest na własną odpwedzialność, a opłata nie jest pobierana.
Powiązane tematy:
1) Trekking w malowniczym Masywie Śnieżnika
Link do artykułu
2) Po trekkingu trzeba coś zjeść!
Link do menu
3) Eksploruj jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce
Link do artykułu
4) Rowerem przez Ziemię Kłodzką
Link do artykułu