Jak dojechać do Kopalni?
Jedziecie na Kletno, tak jak do Jaskini Niedźwiedziej, ale nie zatrzymujecie się na parkingu do Jaskini, tylko skręcanie w prawo i jedziecie dalej wąską drogą na Janową Górę. Parking znajduje się w zatoczce po prawej stronie i jest bezpłatny.
Kopalnia Uranu w pigułce — co warto wiedzieć, przed wybraniem się na zwiedzanie?
Przygotowanie do zwiedzania:
❯ Ubierz ciepłe i wygodne ubrania oraz buty – temperatura w kopalni jest stała i wynosi około 7-10°C. Buty najlepiej, aby były sportowe, gwarantują wygodę podczas chodzenia.
❯ Warto ze sobą zabrać latarkę oraz coś do picia.
Czy trzeba rezerwować bilet do Kopalni Uranu?
❯ Rezerwacja biletów jest zalecana, szczególnie w sezonie turystycznym. Tylko rezerwacja biletu daje gwarancję miejsca w konkretnej grupie. Trzeba pamiętać, że dzienna pula biletów jest ograniczona. Poza wysokim sezonem nie powinno być problemu z zakupem biletu, jednak nadal warto pamiętać, że potwierdzona rezerwacja, to jedyny gwarant wejścia.
❯ Rezerwacji biletu można dokonać online na stronie kopalni TUTAJ
Zwiedzanie:
❯ Zwiedzanie zaczyna się o godzinie 9:00 i trwa około 1-1,5 godziny. Grupy są wpuszczane co około 30 minut - w ten sposób każdy może zwiedzić kopalnię w sposób komfortowy.
❯ Ostatnia grupa zaczyna zwiedzanie o 17:30.
❯ W wakacje w ofercie kopalni znajdują się rodzinne warsztaty geologiczne oraz nocne zwiedzanie – bilety na te wydarzenia dostępne wyłącznie online.
❯ Zwiedzanie kopalni odbywa się przewodnikiem w grupach maksymalnie 25-osobowych.
Geologia Masywu Śnieżnika, czyli co zobaczysz w Kopalni Uranu?
Masyw Śnieżnika był świadkiem fascynującej przeszłości geologicznej, która obejmuje kluczowe wydarzenia nie tylko w Sudetach, ale i w całej Europie.Tworzenie kontynentów, ich ruchy i kolizje oraz różnorodne procesy głębinowe i powierzchniowe tworzą bogatą historię geologiczną tego regionu. W Kopalni Uranu zobaczysz:
Fluoryt - Jest to minerał używany głównie do produkcji kwasu fluorowodorowego i jako topnik w przemyśle hutniczym. Fluoryt ma też zastosowania w jubilerstwie.
Kwarc - Popularny minerał wykorzystywany w elektronice, jubilerstwie oraz jako surowiec do produkcji szkła.
Dlaczego warto odwiedzić Kopalnię Uranu w Kletnie?
Wizyta w kopalni uranu w Kletnie to świetna rozrywka, która łączy edukację z przygodą. Możesz poznać historię wydobycia uranu w Polsce, zobaczyć unikalne formacje geologiczne i doświadczyć atmosfery podziemnych korytarzy. To doskonała okazja, aby spędzić czas z rodziną lub znajomymi, a także zdobyć nową wiedzę o górnictwie i minerałach. To tutaj możecie przekonać się, że geologia jest super!