Planujecie pieszą wycieczkę zimą? Nawet jeżeli nie jesteście wielkimi fanami chodzenia pod górkę, to uwierzcie - widoki wynagradzają wszystko! Zimą wędrowanie to zupełnie inna “zabawa” niż latem. Jednak warto! Niektóre miejsca w zimowym wydaniu wyglądają zupełnie inaczej niż latem – najlepiej zobaczyć to na własne oczy i samemu zdecydować, która opcja jest lepsza.
Z tego wpisu dowiecie się:
❯ Jakie są najlepsze punkty wypadowe – czyli takie, z których najlepiej zaczynać swoją wycieczkę?
❯ Jakie punkty obowiązkowo musisz odwiedzić, będąc zimą w Masywie Śnieżnika?
❯ Jak bezpiecznie poruszać się zimą w górach?
❯ Jak się ubrać na wycieczkę górską oraz co warto ze sobą zabrać, wychodząc zimą na szlak?
❯ Co warto wziąć pod uwagę, planując zimową wycieczkę w góry?
❯ Gdzie sprawdzić pogodę i warunki na szlaku?
Co i jak?... czyli kilka propozycji co musicie zobaczyć, będąc w Kotlinie i skąd najlepiej zaczynać swoją wycieczkę?
Ziemia Kłodzka ma kilka swoich MUST HAVE, które musicie zobaczyć zimą (jak i każdą inną porą roku, bo te atrakcje są uniwersalne). Na potrzeby tego wpisu musieliśmy ograniczyć się tylko do kilku pozycji, ale więcej ciekawych miejsc znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce ATRKACJE lub po prostu zapytajcie nasz team na recepcji!
Wycieczka na Śnieżnik
- Zacznijcie do Luxtorpedy
Nowoczesna kolej Luxtorpeda zapewnia szybkie i komfortowe dotarcie na szczyt Czarnej Góry. Okolice górnej stacji wyciągu to idealna lokalizacja na rozpoczęcie pieszych wędrówek w stronę Śnieżnika. Stąd możecie wybrać się łatwym i przyjemnym szlakiem (znakowanym kolorem czerwonym) na ten czwarty co do wysokości szczyt w Koronie Gór Polski.
- A może na Śnieżnik z Międzygórza?
Drugim bardzo komfortowym miejscem startu wycieczki na Śnieżnik jest Międzygórze. Ta urokliwa i jedna z najpiękniejszych miejscowości na Dolnym Śląski stanowi dogodną bazę wypadową na Śnieżnik Kłodzki (czerwony szlak) i nie tylko. Z Międzygórza możecie wybrać się na Mały Śnieżnik (i dalej w ten Śnieżnik właściwy) lub Trójmorski Wierch. Będąc w Międzygórzu obowiązkowo trzeba wybrać się na spacer ulicami wioski oraz nad wodospad Wilczki.
Gotowe trasy trekkingowe na Śnieżnik znajdziecie TUTAJ
Wycieczka na Kowadło i Rudawiec
- Pomysł na wycieczkę z Bielic, czyli czy Kowadło i Rudawiec można zdobyć jednego dnia?
To pytanie zadaje sobie wielu piechurów, którzy odwiedzają Kotlinę Kłodzką w celu zdobycia szczytów z Korony Gór Polski. Odpowiadamy zatem: MOŻNA, jednak dokładna odpowiedź powinna brzmieć, MOŻNA, ALE... trzeba pamiętać o tym, że zimą dzień jest krótki i mamy tylko kilka godzin na wędrówkę przy świetle dziennym (polecamy przez cały rok mieć czołówkę w plecaku). Najkrótsza trasa obejmująca szczyt Kowadła i Rudawiec zaczyna się w Bielicach i ma około 14 km.
Drugie ale to: czy na pewno trzeba zdobywa te dwa szczyty w taki sposób? Góry Bialskie i Złote to ciekawe zakątki Ziemi Kłodzkiej, dlatego warto wydłużyć wycieczkę, dodać kilka kilometrów i rozłożyć ją na dwa dni.
- Kamienica lub Nowa Morawa, czyli w drodze na Rudawiec
Jeśli nie macie w planach zdobywać Rudawca w komplecie z Kowadłem, to polecamy Wam wybrać się na ten szczyt z Kamienicy lub Nowej Morawy. Droga z Kamienicy będzie zdecydowanie łatwiejsza, bo w całości przebiegać będzie znakowanym szlakiem. Będą w Kamienicy warto wybrać się także na narty, stacja narciarska znajduje się na stoku Góry Zawada.
Więcej o Stacji Narciarskiej Kamienica TUTAJ
Wycieczka na platformę widokową na Trojaku i Borówkową
- Na trojak najkrótszą drogą z Lądka Zdrój
Z parku zdrojowego od platformy widokowej na trojaku dzieli Was nieco ponad 2km, oznakowana (kolorem niebieskim) trasa biegnie przez park i nie da się na niej pobłądzić. Jeśli spacer na Trojak i z powrotem to dla Was za mało, polecamy wydłużyć wycieczkę i udać się dalej na Borówkową Górę. Ten leżący na granicy polsko - czeskiej szczyt zaskoczy Was... wieżą przypominającą domek Muminków.
Wycieczka na Czernicę
- Spacerkiem z Holimo na jedną z najlepszych wież widokowych w Kotlinie
Kotlina Kłodzka obfituje w różnego rodzaju wieże widokowe, jedna z najlepszych konstrukcji znajduje się na szczycie Czernicy. Na ten szczyt zawędrujecie prosto z Holimo – czyli super! Dodatkowo trasa nie jest bardzo uczęszczana, więc jeśli nie lubicie tłumów to, tak: to jest Wasz plan na wycieczkę. WIęcej o wycieczce na Czernicę TUTAJ
Wycieczka na Jagodną
- Na Jagodną czy na racuchy z Jagodami?
Kolejny szczyt do Korony Gór Polski, który łatwo zdobędziecie, nocując w Holimo. Łagodne podejście, szeroka droga oraz możliwość zaparkowania niedaleko samego wierzchołka - parking przy schronisku znajduje się zaledwie x km od szczytu sprawie, że Jagodna to świetna opcja na zimową wycieczkę z najmłodszymi. Będąc na Jagodnej nie możemy nie wspomnieć o schronisku w Spalonej serwującej pyszne racuchy z jagodami. A jeśli nie macie ochoty na słodkie racuchy, to na obiad po wycieczce zapraszamy do Holimo, będzie #pychpycha.
Więcej propozycji miejsc, które warto odwiedzić będąc w Holimo i na Ziemi Kłodzkiej znajdziecie na interaktywnej mapie. Zachęcamy Was do wycieczek pieszych po Kotlinie Kłodzkiej, bo nieważne w którą stronę pójdziecie, czekają na Was ciekawe miejsca i piękne widoki.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
Dostępność i różnorodność szlaków zadowoli najbardziej wybrednych zwolenników pieszych wycieczek. Trasy różnią się stopniem trudności i długością, ale praktycznie każda gwarantuje malownicze widoki i pozwala na relaksujący aktywny wypoczynek w otoczeniu przyrody. Pamiętajcie jednak, aby nie lekceważyć gór i poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach oraz wrócić z wycieczki przed zmrokiem. Aktualnych informacji o szlakach najlepiej szukać na stronie lokalnego oddziału GOPR.
Więcej o bezpieczeństwie na zimowych szlakach pisaliśmy TUTAJ
Zanim ruszymy (odpowiednio ubrani) na zimowy szlak przed nami jeszcze planowanie trasy, pakowanie plecaka – i tutaj też jest kilka ważnych zasad, o których powinniście wiedzieć.
1) Zabierz ze sobą: czołówkę, mapę (najlepiej dwie, w telefonie i papierową), termos, czapkę stuptupy oraz dodatkowa parę rękawiczek i skarpetek - te rzeczy obowiązkowo powinny znaleźć się w plecaku,
2) Sprawdzaj pogodę, warunki pogodowe w górach lubią się zmieniać,
3) Powiedz bliskim gdzie się wybierasz, dobrze, aby ktoś znał Twoją trasę,
4) Mierz siły na zamiary i nie szarżuj za bardzo. Zima to wymagająca pora roku, więc ostrożnie oszacuj ile km jesteś w stanie pokonać. Sprawdź, czy mijasz jakieś schroniska po drodze, gdzie możesz zrobić sobie przerwę w przyjemnych warunkach.
Jak się ubrać na wycieczkę w góry i co warto ze sobą zabrać?
Chodzenie po górach latem, a zimą to zupełnie dwie inne sprawy. Zimą jeszcze bardziej niż latem liczy się odpowiedni strój na szlaku. To dzięki odpowiedniemu ubiorowi wędrujemy swobodnie i komfortowo. O czym warto pamiętać kompletując strój na zimowe trekingi:
1) Ubieranie się na cebulkę, to podstawa. Dobór kolejnych warstw i ich funkcjonalności jest bardzo ważny. Dzięki odpowiedniemu ubraniu nie przegrzejemy się ani nie wychłodzimy.
2) Zimą warto zaopatrzyć się w spodnie chroniące przed przemakaniem oraz zabierać ze sobą na szlak stuptupy, gdyby przydarzyło na się przedzierać przez śnieg.
3) Jeśli jesteś zmarźluchem to fajnym patentem jest zakup rękawic narciarskich lub snowboardowych. Są ciepłe, wodoodporne i zdecydowanie lepiej ochronią dłonie przed wyziębieniem.
4) Jako nieodłączny element stroju w parze powinien iść krem ochronny przed wiatrem i mrozem. Przed zimnem chrońcie nie tylko ciało, ale także skórę twarzy.
Więcej ubiorze w góry, znajdziecie na naszym Facebooku, link podrzucamy Wam TUTAJ. W filmie Karolina podpowiada, jak się ubrać na skitury, ale nie tylko. Te uniwersalne porady możecie wykorzystać także podczas pieszych wycieczek.
Gdzie sprawdzić pogodę i warunki na trasie?
Pogoda w górach zmienia się dynamicznie i warto być przygotowanym na zmiany warunków. Do sprawdzania pogody polecamy aplikację Meteoblue lub Pogoda&Radar. Obie są dostępne zarówno na telefony z Androidem jaki i Iphony. Obie aplikacje są bardzo dokładne i pozwalają na dostosowanie trasy wycieczki pod warunki pogodowe.
Podsumowanie:
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do zimowej wycieczki w góry, to sama przyjemność! Chociaż zimowe wyjście w góry wymaga więcej przygotowań od letniego, to zapewniamy Was, że absolutnie warto! Odpowiedni plan i strój to podstawa bezpiecznego i udanego wędrowania. Zimą szczególnie ważne jest rozsądne podejście do planowanego wypadu, jednak ośnieżone szlaki, mroźne słoneczne popołudnia mają swój niesamowity urok.
Mamy to szczęście, że na Ziemi Kłodzkiej mnogość tras, ilość wartych do zobaczenia miejsc sprawia, że nieważne,w którą stronę pójdziecie - zawsze traficie w widokowe i ciekawe miejsca. Gotowi na wycieczkę? Gdzie dziś idziemy?
Powiązane tematy:
1) Zima w Kotlinie? Obowiązkowo narty na Czarnej Górze
2) Gotowe plany na wycieczkę na Jagodną
3) Borówkowa zwana wieżą Muminków - idealny pomysł na wycieczkę z dziećmi