Holimo, Stronie Śląskie
Holimo, Stronie Śląskie
Holimo, Stronie Śląskie
Skitury w Masywie Śnieżnika

Skitury w Masywie Śnieżnika

Masyw Śnieżnika to nie tylko ratrakowane trasy, ale też możliwość wycieczki poza utartymi trasami. Wolność, jaką dają skitury podobno uzależnia, a ci, którzy raz spróbują, zostają wyznawcami jazdy poza trasą już na zawsze.  

Holimo-skitury-w-Masywie-Śnieżnika

Jeśli chcecie zacząć swoją przygodę ze skiturami lub macie za sobą pierwsze trasy i chcielibyście zgłębić troszkę bardziej temat, to zdecydowanie ten artykuł jest dla Was.  

Z tego wpisu dowiecie się: 

❯ co to są skitury i dlaczego są takie wyjątkowe
❯ gdzie najlepiej na skitury w Masywie Śnieżnika 
❯ jak się ubrać na skitury i co ze sobą zabrać
❯ praktyczne informacje: wypożyczalnia sprzętu, ceny 
❯ poznacie słownik skiturowca, czyli jak dogadać się i zrozumieć miłośnika skiturów 
 

Narty skiturowe, to znaczy jakie? 

Narty skiturowe różnią się dość wyraźnie od nart zjazdowych i biegówek. Od zjazdówek są dużo lżejsze, natomiast od nart biegowych są zdecydowanie szersze. Narty skiturowe są zawsze skompletowane z parą fok – czyli pasów specjalnego materiału, które przykleja się do ślizgu narty w czasie podejścia. Foki pozwalają nartom ślizgać się tylko do przodu, dzięki czemu na podejściu nie zjeżdżamy w dół. Czym jeszcze wyróżniają się narty skiturowe? Ich zapięcia mają możliwość pracy w dwóch trybach, w zjazdowym i podejściowym. Jeżeli podchodzisz pod górę to Twoje pięta jest uwolniona. Kiedy będziesz zjeżdżać, to będzie ona zablokowana, jak w nartach zjazdowych.Skitury chociaż wyglądem różnią się od nart zjazdowych, nart biegowych i rakiet śnieżnych, to łączą w sobie ich funkcjonalności. Pozwalają na wygodne podchodzenie, nawet w głębokim śniegu, bez zapadania się i torowania. Pozwalają na szybkie i wygodne pokonywanie odcinków płaskich oraz podejściowych. No i - co dla wielu najważniejsze - dają możliwość zjazdu tam, gdzie się tylko chce. Na podejściach zakładamy foki, ustawiamy wiązania oraz buty w tryb podejścia i ruszamy do góry. Podczas zjazdów foki ściągami, przestawiamy wiązania, zapinamy dokładnie buty i możemy zjeżdżać swobodnie.  

Gdzie najlepiej na skitury w Masywie Śnieżnkia

- Niezaprzeczalny nr 1 - Śnieżnik
W okolicy znajdziecie nie tylko trasy dla początkujacych, ale także dla zaawansowanych. Obowiązkową trasą skiturową jest ta prowadząca na Śnieżnik. Macie do wyboru kilka możliwości. Możecie startować przy górnej stacji wyciągu na Czarnej Górze. Stamtąd już prosta droga do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, a dalej na należący do Korony Gór Polski Śnieżnik.  

Powodem, dla którego warto wybrać właśnie szlak z Czarnej Góry na Śnieżnik ,,na dobry początek skiturowej przygody” jest znajdująca się tam trasa biegówkowa. Trasy do narciarstwa biegowe są dobrze przygotowane i nie posiadają stromych podejść, ani dużych zjazdów. Zakładając po raz pierwszy skitury na nogi, potrzebujemy chwili na przyzwyczajenie się do dość specyficznego sposobu poruszania na fokach. Łatwa i przygotowana trasa jest idelanym miejscem do zdobywania doświadczenia.  
Inną opcją jest start z Kamienicy lub Międzygórza skąd prowadzą również bardzo malownicze szlaki.  
Śnieżnik można nazwać królem skiturowych przygód w Sudetach Wschodnich. To szczyt, który w tej części Sudetów, który cieszy się bardzo dużą popularnością skiturowców. My również polecamy Wam wycieczkę na ten szczyt z charakterystyczną wieżą.  

- Góry Bystrzyckie - Jagodna poleca się na skitury 
Zimą Jagodną - szczyt należący do Korony Gór Polski- możecie zdobyć na skiturach. Trasa na Jagodną ze schroniska w Spalonej jest bardzo przyjemna i nie jest wymagająca, dlatego nawet jeśli zaczynacie swoją przygodę z skiturami ta trasa jest jak najbardziej dla Was.  

- Góry Orlickie zarówno te polskie, jak i czeskie 
Kolejnym miejscem, gdzie warto wybrać się na skitury w Kotlinie Kłodzkiej jest Orlica. Szlak prowadzący na Orlicę jest szeroki, bez stromych podejsć dlatego przyciąga wielu skiturowców. Wycieczka na Orlicę również nie jest wymagająca technicznie, stąd też jest dość popularna. Wybierając się na tury w Góry Bystrzyckie warto pomysleć o odwiedzeniu tras naszych południowych sąsiadów. Czeskie trasy są równie atrakcyjne pod względem skiturowych tripów.  
 

Jak się ubrać i co ze sobą zabrać na skitury  

Jak się ubrać zimą na szlak lub na narty to chyba najczęściej pojawiające się pytania.  
Wyposażenie na skitury nie musi być bardzo obszerne. Podstawowe rzeczy jakie powinniśmy ze sobą zabrać to oczywiście apteczka, latarka czołowa, termos z gorącą herbatą i jakieś przekąski (np. batoniki, czekolada, chałwa). Ewentualne zapasy możemy uzupełnić w schronisku, jeśli takowe mijamy po drodze. Dlatego też warto wcześniej zapoznać się z trasą i sprawdzić, czy mijamy jakieś miejsca w którch bęziemy mogli odpocząć w ciepełku.  
Nieodzowne w górach jest posiadanie mapy, która posłuży nam do nawigacji (mapa, kompas, GPS). Chociaż używanie mapy papierowej odchodzi do lamusa i popularniejsze stają się aplikacje na telefon, to naszym zdaniem warto mieć ze sobą oba te “narzędzia”. Czasami trasa może być na tyle świetnie oznaczona (zwłaszcza jeśli poruszamamy się po szlakach turystycznych), że nie będą Wam potrzebne żadne “pomoce”.  
 
Co do ubioru, to powinno wystarczyć to, co z reguły zakładamy wybierając się na zimowe wycieczki trekkingowe. 
W wielu przypadkach sprawdzi się zestaw: bielizna termiczna, ciepłe skarpety, spodnie z membraną i polar. Dodatkowo: chusta wielofunkcyjna, czapka i rękawiczki (warto mieć ze dwie pary, jedne grube narciarskie i drugie troszkę lżejsze np. z polaru).  
W plecaku powinna znaleźć się kurtka z membraną i puchówka, aby ogrzać się na postojach i zjazdach. 

Więcej temat ubioru na skitury znajdziecie tutaj.

Wypożyczalnie nart skiturowych w Kotlinie 

Dla tych, którzy nie posiadają swojego sprzętu działa kilka wypożyczalni. Cena wypożyczenia zestawu nart skiturowych z butami oraz kijkami to zazwyczaj około 150 złotych za dzień. W tej cenie dostajecie superprzygotowany sprzęt i bez martwienia się o jego konserwację oraz utrzymanie możecie ruszać na trasy.  

Jeśli wybieracie się na Śnieżnik, to tak się składa, że w Siennej będziecie mieli kilka wypożyczalni do wyboru. 
Miedzy innymi bezpośrednio przy Ośrodku na Czarnej Górze znajdziecie VIP Ski, gdzie wypożyczycie każdy rodzaj nart w bardzo przystępnej cenie. Co więcej: znajdziecie ich również w Zieleńcu, skąd możecie ruszyć na Orlicę. 
 
Będąc w Stroniu Śląskim warto zajrzeć do Sudety Sport skąd wypożyczycie skitury i od razu ruszycie na trasy  
 

Słowniczek skiturowca 

Każda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami i ma swój własny żargon oraz specjalistyczną terminologię. Jeśli zaczynacie swoją przygodę ze skiturami, to niektóre pojęcia mogą Wam się wydawać dziwne lub niezrozumiałe. 

Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Was słowniczek skiturowy, tłumaczący z polskiego na polski sowa, z którymi możecie się spotkać będąc na turach.  

1. Ratrak - wielofunkcyjne urządzenie do przygotowywania tras narciarskich, poruszając się na szerokich gąsienicach, ubija, wygładza i przesuwa śnieg 

2. Sztruks - sposób przygotowania trasy narciarskiej przez ratrak, polega na pozostawieniu na śniegu równoległych rowków (przypominających właśnie sztruks) - ulubiony przez narciarzy stan trasy 

3. Skipass - rodzaj karnetu narciarskiego pozwalającego na jazdę na różnych wyciągach w obrębie jakiejś miejscowości lub nawet regionu czy kraju przez dłuższy czas 

4. Rowki - niezbyt głębokie nacięcia przebiegające wzdłuż spodu narty, ułatwiające jazdę na wprost. W nartach zjazdowych już właściwie nie są spotykane, stosowane w biegówkach, a w nartach skokowych nawet kilka. 

5. Skitoury/ski-toury/skitury – specjalny rodzaj narty do poruszania się w dół lub do góry. Zazwyczaj znacznie lżejsze od nart zjazdowych. Wyposażone są w specjalne wiązania, które umożliwiają przytwierdzenie lub uwolnienie pięty buta narciarskiego. 

6. Mulda - wybrzuszenie na stoku narciarskim, na którym łatwo o wywrotkę, zazwyczaj pojawiające się na strasach gorzej przygotowanych lub z dużą liczbą narciarzy 

7. Flex - twardość buta narciarskiego 

8. Foka - specjalna taśma przyklejana do spodu narty skitourowej, która pozwala na podchodzenie nawet pod strome góry 

9. Freeride - jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami, w tzn "dziewiczym terenie" 

10. Freestyle - to już nie jazda, a ewolucje na nartach lub desce: skoki, przewroty, obrotu i jazda po poręczach 

11. Harszle - inaczej noże - używanie przy nartach skitourowych do podchodzenia pod strome, oblodzone stoki 

12. Jodełka - sposób podchodzenia na nartach pod górę polega na podchodzeniu twarzą do stoku z rozszerzonymi szpicami nart - na śniegu powstaje charakterystyczny ślad jodełki 

13. Ośla łączka - teren wydzielony, najczęściej dla najmłodszych (ale nie tylko) stawiających pierwsze kroki na śniegu. 

Podsumowanie:

Skitury to niesamowita wolność na górskim szlaku. To także świetna rozrywka oraz dodatkowy pomysł na wplecienie odrobiny aktywności w zimowych warunkach. Jeśli znudziły Wam się biegówki, to skitury będą dobrym wyborem.

Powiązane tematy:

1) Zima w Kotlinie? - Obowiązkowo narty na Czarnej 
Link do artykułu

2) Na głodnego to nie jazda! Wpadnijcie na #pychpycha do Holimo 
Sprawdź menu

3) Stacja Narciarska Kamienica 
Link do artykułu

 

Sprawdź także pozostałe atrakcje

Jak wejść na Śnieżnik?
Jak wejść na Śnieżnik?
Jak wejść na Śnieżnik?
Śnieżnik jest najwyższym szczytem okolicy i czwartym co do wielkości szczytem Korony Gór Polskich. Sposobów na ...
pokaż szczegóły
Karta rabatowa <br><b> # Zero Nudy </b>
Karta rabatowa
# Zero Nudy
Karta rabatowa
# Zero Nudy
Wiemy, że w naszej okolicy jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Zachęcamy Was do zwiedzania, podróżowania i ...
pokaż szczegóły
Rowerowy Singletrack Glacensis
Rowerowy Singletrack Glacensis
Rowerowy Singletrack Glacensis
Z Holimo macie świetny start do największej sieci singli w Europie, czyli Singletrack Glacensis. Najbliższa - startująca w ...
pokaż szczegóły
1
Zobacz na mapie

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Holimo Sp. z o.o, Stara Morawa 11 a, 57-550, Stronie Śląskie , Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Niezbędne pliki cookies

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert lub dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa, m.in.: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć. Te pliki są wymagane do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Nie wymagają Twojej zgody.

Analityczne pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Wyrażając zgodę na te pliki cookies, zgadzasz się na przetwarzanie danych dotyczących Twojej aktywności na stronie w celach analitycznych.

Marketingowe pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące aktywności użytkownika, produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Zgoda na te pliki cookies oznacza, że Twoje dane mogą być używane do personalizacji reklam oraz analizy skuteczności naszych kampanii reklamowych.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane