Śnieżnik Kłodzki to najwyższy szczyt w Masywie Śnieżnika, będący jednym z wyższych (czwartym) szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Ten malowniczy zakątek Sudetów przyciąga miłośników górskich wędrówek, oferując różnorodne szlaki turystyczne, urokliwe tereny i niezapomniane widoki o każdej porze roku.
Wędrując szlakami Masywu Śnieżnika bez wątpienia trzeba odwiedzić schronisko PTTTK "Pod Śnieżnikiem", jest ono popularnym miejscem odpoczynku, gdzie turyści mogą zregenerować siły przed dalszą wędrówką, zjeść coś dobrego lub napić się kawy.
Którędy na Śnieżnik
1. Z Czarnej Góry na Śnieżnik z małą pomocą Luxtorpedy.
Można oczywiście na szczyt Czarnej Góry wejść bez pomocy wyciągu, np. od strony Przełęczy Puchaczówka, ale kto próbował ten wie, że warto skorzystać z przejażdżki - widoki są wspaniałe, zarówno w trakcie wjazdu, jak i - chyba szczególnie zjazdu. A to nie wszystko, bo Luxtorpeda może Was zawieźć na górę z rowerem, co otwiera nowe możliwości na zwiedzanie Masywu Śnieżnika. To też będzie świetna opcja, jeśli na Śnieżnik chcecie wybrać się z dziećmi, bo znaczną część przewyższeń pokonacie za pomocą Luxtorpedy.
Jednak korzystnie z "Żółtej Kanapy" nie jest obowiązkowe, możecie iść czerwonym szlakiem turystycznym, który poprowadzi Was bezpośrednio pod schronisko PTTK "Na Śnieżniku" i dalej na szczyt.
- Mijacie po drodze kogoś z dużym plecakiem? Warto zapytać go, czy idzie Główny Szlak Sudecki (czyli liczący 440 km szlak biegnący przez całe Sudety, zaczyna się w Prudniku, a kończy w Świeradowie- Zdrój), czerwony szlak z Siennej, przez Czarną Górę do schroniska (i dalej do Międzygórza), to właśnie fragment tego szlaku.
Trasa z Siennej przez Czarną Górę na Śnieżnik
Długość trasy: W wariancie bez Luxtorpedy: około 9,5 km w jedną stronę.
Czas przejścia: Około 3,5 godziny w jedną stronę
Parking: Czarna Góra Resort dysponuje dużym parkingiem, na którym możecie zostawić swój samochód i ruszyć w stronę kolei górskiej lub na szlak. Parking jest bezpłatny.
Jeśli zdecydujemy się na wjazd Luxtorpedą, do szczytu zostanie nam około 8 km, które powinniśmy pokonać w około 2 h i 40 min.
2. Śnieżnik i Jaskinia Niedźwiedzia na jednej wycieczce.
Macie w planach zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej, ale chcielibyście dodać swojej wycieczce trochę atrakcji? Po wyjściu z Jaskini, zamiast wracać na parking, wyruszcie dalej żółtym szlakiem. Dotrzecie najpierw do Schroniska, gdzie uzupełnicie kalorie i elektrolity, a potem już tylko ostatniej podejście i szczyt. Trasa wiedzie leśną, kamienistą i lekko stroną ścieżką, którą dochodzimy do szerokiej drogi, która pnie się aż do schroniska.
Trasa z Kletna przez Jaskinię Niedźwiedzią na Śnieżnik
Długość trasy: Ruszając spod Jaskini Niedźwiedziej, to około 5 km w jedną stronę.
Czas przejścia: Około 2 godziny.
Parking: Samochód możecie zostawić na parkingu około 1 km przed Jaskinią Niedźwiedzią. Parking ten jest płatny.
3. Na Śnieżnik z Międzygórza.
Już samo Międzygórze, z zabytkową drewnianą architekturą i Wodospadem Wilczki, warte jest odwiedzenia, więc świetnym pomysłem jest połączenie górskiej wycieczki ze zwiedzaniem. Startując z Międzygórza, trasa prowadzi przez malownicze lasy i łąki, docierając do Schroniska na Śnieżniku, idealnego miejsca na przerwę przed ostatecznym podejściem na szczyt. Szlak jest średnio trudny, zacieniony, momentami podejście jest nieco bardziej strome, nadal jest to jednak ścieżka polecana rodziną z dziećmi.
Trasa z Międzygórza przez Schronisko na Śnieżniku
Długość trasy: około 6 km w jedną stronę.
Czas przejścia: około 3 godziny.
Parking: samochód można zostawić na parkingu "Pod Skocznią", który jest popularnym miejscem startu wycieczek dla wielu turystów, dlatego może być tutaj tłoczno, zatem warto ruszać wcześnie rano na szlak.
Startując z Międzygórza mamy w sumie kilka opcji na zrobienie trasy w postaci pętelki, jednym z najpopularniejszych wariantów jest wejście czerwonym szlakiem, a zejście niebieskim.
4. Słoń na Śnieżniku
Kto jeździ na szosie, koniecznie powinien zaliczyć wjazd na Przełęcz Płoszczynę! A kto woli piesze wycieczki, niech wie, że na granicy można zostawić auto i ruszyć zielonym szlakiem na Śnieżnik. To trasa mniej popularna, ale równie ciekawa. Piękne widoki, ciekawy profil - również dla biegaczy. Tuż przed szczytem jeszcze czeka nas wyjątkowe spotkanie, bo mijamy słynnego Śnieżnikowego Słonika. Wrócić można czerwonym szlakiem, w ten sposób będziemy mieli bardzo fajną trasę całodniowej wycieczki pieszej wycieczki, a biegacze pewnie pokonają tę trasę znacznie szybciej.
Trasa z Przełęczy Płoszczyna na Śnieżnik
Długość trasy: Około 8,5 km w jedną stronę.
Czas przejścia: Około 2h 40 min
Parking: Samochód możemy zostawić na przełęczy Płoszczyna, parking jest darmowy, niestrzeżony.
5. Dostęp do morza, a nawet do trzech - Trójmorski Wierch z wieżą widokową
Na Śnieżnik można dotrzeć też z Jodłowa. Ten wariant trasy ma znaczny plus w postaci jeszcze jednej wieży widokowej, która znajduje się na mijanym po drodze Trójmorskim Wierchu. Jest to bardzo ciekawy szczyt, sama jego nazwa zdradza "dlaczego". To jedno z 6 miejsc w Europie i jedyne w Polsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Wieża na szczycie gwarantuje piękne widoki! Polecamy także z tego powodu, że jest tutaj zdecydowanie mniej turystów niż na Śnieżniku, a widoki równie piękne.
Trasa z Jodłowa przez Trójmorski Wierch
Długość trasy: około 8,5 km w jedną stronę.
Czas przejścia: około 2h 40 min
Parking: Parking Ostoja nie jest on zbyt duży, jednak startując z tego punktu, po drodze na Śnieżnik mijamy jeszcze jedną wieżę widokową na Trójmorskim Wierchu.
6. Z Kamienicy
Kolejny sposób na zdobycie szczytu Śnieżnika, tym razem od strony Kamienicy. Początkowo trasa biegnie wzdłuż górskiego potoku i ujęć wody z małymi wodospadami - jest po prostu bajkowo!
Trasa z Kamienicy
Długość trasy: około 7,5 km w jedną stronę.
Czas przejścia: około 3 h na szczyt Śnieżnika
Parking: Auto można zostawić na leśnym parkingu
Startując z Kamienicy, warto zrobić niedługą pętelkę i wrócić do samochodu niebieskim szlakiem, zachodząc jeszcze po drodze do schroniska na krótką przerwę.
Podsumowanie
Śnieżnik Kłodzki to jeden z najwyższych i najbardziej malowniczych szczytów Sudetów, na który prowadzą różnorodne trasy turystyczne i każdy znajdzie opcje dla siebie. Wędrówka na szczyt Śnieżnika to doskonała okazja, aby podziwiać piękne krajobrazy, odwiedzić Schronisko na Śnieżniku oraz zobaczyć imponującą i czasami budzącą kontrowersję wieżę widokową. Niezależnie od wybranej ścieżki, wyprawa na Śnieżnik Kłodzki z pewnością Wam się spodoba i sprawi, że zakochacie się w Masywnie Śnieżnika i na pewno będziecie chcieli tutaj wrócić